Informacje

Wszystko co musisz wiedziećo swojej profesjonalnej sesji zdjęciowej

Poniżej odpowiadam na najczęściej zadawane pytania. Mam nadzieję, że informacje tu zawarte rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości i niebawem spotkamy się na sesji. Gdybym jednak o czymś zapomniał, śmiało możesz mi to wypomnieć pisząc do mnie maila.

Chcę żebyś zrobił mi zdjęcia, jak wygląda współpraca, od czego zacząć?

Etap 1: Wypełnij formularz
W zakładce "UMÓW SIĘ NA SESJĘ" przygotowałem krótki formularz zgłoszeniowy, wypełnij go. Pomoże mi to lepiej zrozumieć Twoje oczekiwania.
Etap 2: Potwierdzenie rezerwacji / Wpłata zadatku
Po otrzymaniu wypełnionego formularza, skontaktuję się z Tobą w celu potwierdzenia dostępności wybranego terminu, ustalimy szczegóły spotkania i wstępny zarys sesji. Podeślę Ci umowę do wglądu i poproszę o wpłacenie zadatku w celu rezerwacji terminu.
Etap 3: Sesja fotograficzna
W umówionym terminie zrobimy zdjęcia.
Na tym etapie ustalimy czy wyrazisz zgodę na publikację Twojego wizerunku na tej stronie i w moich mediach społecznościowych. Pamiętaj, bez Twojej zgody nigdy nie będę publikować Twoich zdjęć, masz pełną kontrolę nad swoim wizerunkiem.
Ustalimy także na czym mam się skupić podczas post-produkcji, rozliczymy się i na tym zakończy się nasze spotkanie. Po spotkaniu utworzę galerię online, na którą prześlę wszystkie zdjęcia z naszej sesji, tak abyś na spokojnie wybrał/a zdjęcia do retuszu.
Etap 4: Retusz i dostarczenie zdjęć
Po wyborze zdjęć, przystąpię do retuszu. Gotowe zdjęcia zostaną dostarczone na Twój adres mailowy w formie plików cyfrowych - JPG i TIFF w pełnej rozdzielczości gotowych do druku, oraz w formatach przystosowanych do publikacji w internecie.


Co otrzymam?

W zależności od wybranego pakietu - 5, 10 lub 15 profesjonalnie wyretuszowanych zdjęć. Zdjęcia otrzymasz w postaci plików cyfrowych (JPG, TIFF) w pełnej rozdzielczości, gotowych do druku oraz w formatach przystosowanych do publikacji w sieci (np. LinkedIn, Instagram, Facebook czy strona www).


Jak wygląda sesja zdjęciowa?

Sesja zdjęciowa to właściwie uwieńczenie naszych wcześniejszych przygotowań. Zanim się spotkamy ustalimy dokładnie jaki jest cel sesji, co chcemy osiągnąć i jak mają wyglądać finałowe zdjęcia.
Poproszę Cię o poszukanie i przesłanie inspirujących zdjęć, które Ci się podobają, zwracając uwagę na pozy, mimikę czy ubranie. Bardzo pomocnym narzędziem, którego używam do tego celu jest Pinterest - poniżej znajdziesz linka do moich pomysłów i inspiracji na sesje wizerunkowe. Zachęcam do poszukania własnych inspiracji, może wpadnie Ci coś ciekawego w oko. Dzięki takim przygotowaniom będziemy wiedzieli jak pracować i na czym się skupić podczas sesji - to bardzo ważne.
W dniu sesji zanim zaczniemy robić zdjęcia, omówimy sobie jeszcze raz na spokojnie wszystkie pomysły i kierunek działań. Potem rozpoczniemy sesję, będziemy pracować z przerwami na analizę naszych dotychczasowych kadrów. Dzięki podglądowi zdjęć na monitorze będziemy wiedzieli co poprawić a czego poprawiać już nie trzeba.


Jak się przygotować do sesji?

Włosy
Umów się na strzyżenie na kilka dni przed sesją. Chcesz wyglądać świeżo, ale dobrze by Twoje włosy przez kilka dni nieco odrosły i się ułożyły. To samo się tyczy brody u panów, dodatkowo na sesję warto zabrać ze sobą szczotkę oraz pomadę do brody. Osobą, która najlepiej zna Twoje włosy, jesteś Ty i jeśli masz pewność, że potrafisz je samodzielnie stylizować, nie ma problemu, jednak zawsze zachęcam do skorzystania w dniu sesji z usług profesjonalnego stylisty fryzur. Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą szczotki i lakieru / żelu do włosów.
Makijaż
Ponieważ sesja wizerunkowa jest inwestycją, zachęcam do skorzystania z usług profesjonalnego wizażysty. Makijaż na sesję zdjęciową nieco różni się od tego, który panie stosują na co dzień do pracy czy nawet na wieczorne wyjście. Wybierz subtelny makijaż - wzmocnij swoje cechy ale bez przesady. Włosy, paznokcie i makijaż nie powinny przytłaczać i odwracać uwagi od Twojej twarzy - chodzi o to, żebyś wyglądała jak Ty w swoim najlepszym wydaniu, a nie jak całkowita transformacja. Pozostań wierna swojemu naturalnemu wyglądowi. Zabierz ze sobą potrzebne kosmetyki, przydadzą się gdyby zaistniała potrzeba poprawy makijażu. W moim studio jest specjalnie przygotowane miejsce do takich właśnie zadań.
Ubranie
Przede wszystkim ubrania powinny pasować - zbyt ciasne lub zbyt luźne, mogą nie dobrze Cię prezentować na zdjęciach. Wszelkie wyszczuplające ubrania na zdjęciach zazwyczaj przynoszą zupełnie odwrotny skutek - lepiej założyć coś dopasowanego idealnie do Ciebie.
Jeśli nie wiesz do końca w co się ubrać, zabierz ze sobą kilka stylizacji i dodatków, w trakcie sesji zdecydujemy co lepiej się prezentuje. Upewnij się, że odzież przygotowana na sesję została wyprasowana i nie ma zagnieceń. Wszyscy kochamy nasze zwierzęta, ale ich sierść nie powinna znajdować się na ubraniach. W razie czego w studio mam szczotkę do sierści, a to czego nie zauważymy podczas sesji ostatecznie pozbędę się podczas retuszu. Ostre kontrasty zazwyczaj nie wyglądają dobrze - czarna marynarka i biała koszula będą stanowić zbyt duży kontrast. Unikaj odblaskowych, błyszczących strojów. Nie łącz wzorów, np. spodnie w paski, koszula w kropki a marynarka w kwiatki - takich rzeczy nie chcemy ;) Neutralne ziemiste kolory zazwyczaj świetnie działają, nie przyciągają zbyt dużo uwagi, są przyjazne dla aparatu i nie odwracają uwagi od twarzy. Odpadają jaskrawe neonowe kolory i rozpraszające napisy czy wzory. Wybierz dekolty w serek, aby wydłużyć szyję i koszule z kołnierzykiem aby oprawić twarz. Odstąp od ekstremalnie wysokich lub rozpraszających dekoltów.
Biżuteria
Wybierz prostą biżuterię, przesadzone, błyskotliwe elementy mogą być rozpraszające. Duże naszyjniki lub kolczyki odwracają uwagę od głównego obiektu zdjęcia… Ciebie! I tutaj podobnie jak w przypadku ubrań, możesz wziąć ze sobą ulubioną biżuterię i sprawdzimy jak się w niej prezentujesz na zdjęciach.
Oczywiście powyższe porady są bardzo ogólne, wszystko zależy od charakteru i tematu sesji.
Coś jeszcze?
• Wyśpij się. Postaraj się w dniach poprzedzających sesję zdjęciową spać 7-9 godzin.
• Zadbaj o nawodnienie organizmu. Na kilka dni przed sesją pij dużo wody i staraj się utrzymać zrównoważoną dietę.
• Lekki posiłek przed sesją zapewnia zachowanie energii bez uczucia wzdęcia czy ospałości.
• Nawilżanie twarzy robi dużą różnicę. Postaraj się nawilżyć skórę wieczorem i rano w dniu sesji zdjęciowej.
• Unikaj alkoholu na co najmniej 24 godziny przed sesją zdjęciową. Alkohol wysusza skórę, nie pozwala się wyspać - nie chcemy worków pod przekrwionymi oczami ;)
• Ćwicz przed lustrem i eksperymentuj z mimiką i pozami. Świadomość swojej twarzy może pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo przed aparatem. Początkowo może to wydawać się trochę głupie, ale pomoże Ci to w pracy w dniu sesji.
• Poćwicz uśmiechy - od pełnego uśmiechu pokazującego zęby po subtelny uśmieszek, miej różnorodność uśmiechów na stanie aby pobawić się nimi przed aparatem.
• Pomyśl o stworzeniu listy odtwarzania swoich ulubionych piosenek. W studiu posiadam wzmacniacz Bluetooth i zawsze zachęcam klientów do odtwarzania muzyki w trakcie sesji. Ulubiona optymistyczna muzyka wprawi Cię w dobry nastrój i doda energii na sesję.
• Mów otwarcie jeśli coś ci się nie podoba lub sprawia dyskomfort w dowolnym momencie. To twoja sesja, a twoje samopoczucie jest najważniejsze.
• Zaufaj swojemu fotografowi. Pozwól mi się prowadzić i weź pod uwagę moje sugestie nawet jeśli czasem mogą wydawać się szalone. W tym szaleństwie na pewno kryje się jakaś metoda :)


Boję się pozowania, nigdy tego nie robił_m, denerwuję się że sobie nie poradzę.

No cóż, niewiele osób robi to zawodowo - ale serio - nie trzeba być modelem, żeby mieć profesjonalne zdjęcie. Przeprowadzę Cię przez cały proces, dając wskazówki dotyczące pozowania i ekspresji, pokażę co masz robić, ustawię, poprawię co trzeba - tym się nie martw. Zapewniam Cię, że mimo początkowego dyskomfortu związanego z nową dla Ciebie sytuacją, szybko się rozluźnisz i zapomnisz o całym stresie. Zanim się obejrzysz, będziemy mieli mnóstwo doskonałych zdjęć.
Zdradzę Ci mały sekret. Gdy podczas sesji porówna się pierwsze zdjęcie z np. 15 zdjęciem, dzieje się magia. Widząc postęp prac i pierwsze fajne efekty, lęk i wszelkie obawy związane z pozowaniem znikają bezpowrotnie. A to dopiero początek sesji.
Dodatkowo w tle będzie leciała Twoja ulubiona muzyka, którą sobie włączymy na czas pracy - będzie super, zobaczysz!


Zdjęcia robisz tylko u siebie w studiu, czy możesz też przyjechać do mnie?

Ja i mój sprzęt jesteśmy tam gdzie tego potrzebujesz. Uważam, że nie ma lepszego miejsca na portret kowala niż kuźnia. Otoczenie nadaje kontekstu, wielowymiarowości, prawdziwości i czasami po prostu nie da się zrobić dobrych zdjęć w innym miejscu, niż Twoja przestrzeń. Wszystko oczywiście zależy od charakteru zdjęć i Twoich potrzeb.
Czasami ze względów praktycznych trzeba zrobić zdjęcia studyjne w siedzibie firmy i takie zlecenia też realizuję. Dysponuję mobilnym studiem, jedyne czego potrzebuję, to jakieś 3m x 5m przestrzeni do dyspozycji.


Ile mam czasu na wybór zdjęć do retuszu?

2 tygodnie. Po tym czasie zastrzegam sobie prawo do odmowy retuszu bez podania przyczyny.


Czy w cenę sesji wliczony jest makijaż / fryzjer?

Nie, cena dotyczy tylko wykonania i retuszu zdjęć. Makijaż i fryzura we własnym zakresie. Ustalając godzinę sesji możemy ją zgrać z Twoją wcześniejszą wizytą u wizażystki czy fryzjera.


Podpisujemy jakąś umowę?

Oczywiście, umowę dotyczącą wykonania zdjęć oraz - jeśli się na to zgodzisz - zgodę na publikację wizerunku. Wzory dokumentów dostaniesz na maila.


Kiedy i jak się rozliczamy?

Rozliczamy się w dniu sesji. Gotówką, BLIKiem lub przelewem na konto, póki co nie obsługuję płatności kartą. Dla klientów indywidualnych wystawiam rachunek a dla firm Fakturę VAT.


Co się dzieje z resztą moich niewybranych zdjęć po wykonaniu usługi?

Wszystkie oryginalne zdjęcia przechowuję na dysku przez 12 miesięcy od dnia sesji. Przez cały ten okres możesz dokupywać sobie dodatkowe ujęcia.


Zajmujesz się tylko portretami biznesowo/wizerunkowymi, czy jest mała szansa na ślub czy chrzciny?

Obecnie nie zajmuję się fotografią okolicznościową. Realizuję sesje portretowe, wizerunkowe, modowe, beauty oraz reportaże biznesowe. Jestem jednak otwarty na propozycje, jeśli masz pomysł na sesję innego rodzaju i uważasz, że mógłbym podołać temu wyzwaniu, to śmiało pisz na maila.


Czy współpracujesz na zasadzie TFP?

Nie. Chyba że mnie przekonasz, to tak :)